Science Programme

Thursday 7 November 2013

09:30 – 10:00 Registration with tea/coffee


Session 1: Cell Shape


Buzz Baum (Laboratory for Molecular Cell Biology, University College London, United Kingdom)

Thursday 7 November 2013


10:00 – 10:45 Andreas Bausch (Technische Universität München, Germany)

Cytoskeletal pattern formation: Self organization of driven filaments

10:45 – 11:00 Francisco Navarro (London Research Institute, United Kingdom)

Novel regulators of the cell cycle in fission yeast

11:00 – 11:30 Coffee/tea break

11:30 – 12:15 Francois Nedelec (EMBL Heidelberg, Germany)

Design Principles of Yeast Spindles

12:15 – 13:00 Sophie Martin (University of Lausanne, Switzerland)

Regulation of Cdc42 in fission yeast cells

13:00 – 14:00 Lunch


Session 1: Cell Shape II


Sophie Martin (University of Lausanne, Switzerland)

Thursday 7 November 2013


14:00 – 14:45 Anja Geitmann (University of Montreal, Canada)

Making a tube – cellular morphogenesis with focus

14:45 – 15:30 Raymond Goldstein (University of Cambridge, United Kingdom)

Self-Organization of Cytoplasmic Streaming

15:30 – 16:00 Coffee/tea break

16:00 – 16:45 Max Heiman (Harvard Medical School Department of Genetics, U.S.A.)

How cell contacts determine cell shapes in C. elegans


Enrico Coen


16:45 – 17:45 Stanislas Leibler (The Rockefeller University and The Institute for Advanced Study, U.S.A.)

Statistical Biology: following in Mendel’s footsteps

Prize talk: Mendel Medal

17:45 – 19:00 Drinks reception with poster session

19:30 Optional dinner at the Royal Society


Session 2: Tissue Shape


Jeremy Green (King’s College London, United Kingdom)

Friday 8 November 2013


09:00 – 09:45 Jan Traas (UMR INRA-CNRS-ENSL-UCB, France)

Floral development: from morphodynamics to morphomechanics

09:45 – 10:00 Helen Matthews (University College London, United Kingdom)

Dynamic control of cell shape during cancer cell division

10:00 – 10:15 Yanlan Mao (University College London, United Kingdom)

Getting in shape: in vivo and in silico studies of tissue mechanics in growth control

10:15 – 10:30 Ana Rolo (UCL Institute of Child Health, United Kingdom)

Regulation of cell protrusions by small GTPases during posterior neural tube closure in mouse

10:30 – 11:00 Coffee/tea break


Session 2: Tissue Shape II


Benedicte Sanson (University of Cambridge, United Kingdom)

Friday 8 November 2013


11:00 – 11:45 Frank Julicher (Max-Planck-Institute, Germany)

Self-organized growth of epithelia

11:45 – 12:30 Veronica Grieneisen (John Innes Centre, United Kingdom)

Divide and self-organize: how do decode the logic behind cell and tissue polarity

12:30 – 13:30 Lunch


Session 2: Tissue Shape III


Enrico Coen (John Innes Centre, United Kingdom)

Friday 8 November 2013


13:30 – 14:15 James Sharpe (Centre for Genomic Regulation (CRG), Spain)

What about the horse part? From labyrinths to limbs

14:15 – 14:30 Siobhan Braybrook (University of Cambridge, United Kingdom)

Shape Growth in Plants: The Mechanical Influence of the Cell Wall

14:30 – 14:45 Esteban Hoijman (Universitat Pompeu Fabra, Spain)

Shaping a cavity: a dynamic analysis of lumen formation in the zebrafish inner ear

14:45 – 15:00 Xana Rebocho (John Innes Centre, United Kingdom)

Of Cups and Lips and Polarity flips: the control of growth and shape of Antirrhinum flowers

15:00 – 15:30 Coffee/tea break

15:30 – 16:15 Jeremy Green (King’s College London, United Kingdom)

Patterning and growth in the mouse palate, a landmark-rich mammalian model

16:15 – 17:00 Benedicte Sanson (University of Cambridge, United Kingdom)

Extrinsic forces and cell shape changes at gastrulation